Helyesírási kisokos: Nyitvatartás vs. nyitva tartás
Így írd helyesen!
A legutóbbi, 2015-ös helyesírási szabályzatváltozás után még mindig sokaknak fejtörést okoz, hogy mi változott. Ezért is indítom el a „Helyesírási kisokos” rovatot, hogy tisztázzuk a legfontosabb helyesírási kérdéseket. Az első témánk: nyitvatartás vagy nyitva tartás?
Ugyanis sokan nem tudják, hogy az új szabályok szerint hogyan módosult az írásmód, hogyan kell most helyesen használni a nyitvatartás/nyitva tartás szavakat.
Mikor mit írjunk?
A szabály viszonylag egyszerű:
Ha a szó jelentése „üzemidő” vagy „nyitvatartási idő”, akkor egybe kell írni: nyitvatartás.
Minden más esetben külön: nyitva tartás.
Példák a gyakorlatban
- Nyitvatartás (üzemidőre vonatkozó jelentés) Tegyük fel, hogy Andi és Péter egy kiállítást néznek meg, és beugranak egy kávézóba. Mivel itt a működési időről beszélünk, a nyitvatartás szót egybeírjuk: „Andi a galéria nyitvatartása alatt találkozott Péterrel.”
Ugyanez a szabály vonatkozik bármilyen más szolgáltatás, üzlet, galéria vagy bolt működési idejére. Például: a bolt nyitvatartása 9 és 18 óra között van.
- Nyitva tartás (fizikai állapot) Ha viszont egyszerűen arról van szó, hogy valami nyitva van – például Andi úgy dönt, hogy nyitva tart egy kertkaput, hogy Péter később be tudjon rajta lépni –, akkor különírjuk: „Andi a kapu nyitva tartása mellett döntött, hogy Péter később bejuthasson a kertbe.”
Összegzés
A helyes írásmód eldöntésénél a lényeg tehát:
Nyitvatartás – működési idő, üzemidő (pl. galéria nyitvatartása)
Nyitva tartás – valami fizikailag nyitva van tartva (pl. kapu nyitva tartása)
Remélem, ezzel tisztább lett a különbség!
Ha bármi kérdésetek van vagy van olyan helyesírási kérdés, amit meg szeretnétek érteni, írjátok meg kommentben, és lehet, hogy épp az lesz a következő rész témája! 🙂
nyitvatartás #helyesírás #helyesírásitippek #helyesírásiszabályzat #helyesírásikisokos