Vajon mennyit hibázik a ChatGPT?

Nemrégiben egyik írásom kapcsán a közösségi médián az egyik kapcsolatom vetette fel, hogy érdekes vizsgálat lenne megnézni, hogy a ChatGPT mennyi helyesírási hibát vét magyarul egy adott mennyiségű szövegben. Egy ideje már én is készültem hasonlóra, úgyhogy most az ő javaslatára bele is vágtam. Lássuk az eredményt. Bal oldalon látszik, hogy Oszkár – ahogy én …

Vajon mennyit hibázik a ChatGPT? Read More »

Korrektúrát szakemberre bízni kidobott pénz?

Korrektúrát szakemberre bízni kidobott pénz? Ha felmerült már benned ez a kérdés, vagy akár egyenesen úgy gondolod, hogy a korrektúrát szakemberre bízni kidobott pénz lenne, akkor különösen érdekesek lehetnek számodra az alábbi szempontok. Tény: ha írásaidat, kéziratodat vagy céges kiadványodat egyáltalán nem nézi át nyelvi szakember, akkor az olvasók nagy százaléka által tolerálhatónál garantáltan jóval …

Korrektúrát szakemberre bízni kidobott pénz? Read More »

A korrektúra sem térül meg mindenkinek

Nyilván annak örülnék a legjobban, ha a világon mindenki – de legalábbis mindenki, aki írásban magyarul kommunikál – arra törekedne, hogy azt kiváló helyesírással tegye. És tényleg mindig azt szajkózom, hogy a szakszerű korrektúra néha már egészen rövid időn belül, hosszú távon pedig mindenképpen anyagilag is megtérül. De legyünk őszinték, és maradjunk a realitás talaján: …

A korrektúra sem térül meg mindenkinek Read More »

A MUNKÁDAT NEM AZ AI FOGJA ELVENNI, HANEM AZOK, AKIK ÜGYESEBBEK ÉS GYORSABBAK, MERT HASZNÁLJÁK AZT

Ha már kísérletezgettél az AI (MI, azaz mesterséges intelligencia) adta lehetőségekkel, netán már javában használod is szövegeid elkészítésére, tartalomgyártásra, akkor biztosan észrevetted, hogy a magyar nyelvbe, ha nem is törik bele, azért kicsorbul rajta a bicskája. Eddigi tapasztalataim: a magázás és tegezés használatát egy adott szövegen belül mindig összekeveri; a ragozást is hajlamos eltéveszteni; helyesírási …

A MUNKÁDAT NEM AZ AI FOGJA ELVENNI, HANEM AZOK, AKIK ÜGYESEBBEK ÉS GYORSABBAK, MERT HASZNÁLJÁK AZT Read More »

Vajon pótolhatja-e az AI az emberi kreativitást?

Az utóbbi időben egyre gyakoribb téma a mesterséges intelligencia (MI, AI) és annak már meglévő vagy potenciális képességei. Ezzel kapcsolatban személyes véleményemet szeretném itt megosztani. Eljön-e az az idő, amikor az írók, szövegírók, szöveggondozók munkáját átveszi az AI? Határozottan úgy gondolom, hogy mind az írott szó, mind a kimondott beszéd olyan kommunikáció, amely a kezdeményező …

Vajon pótolhatja-e az AI az emberi kreativitást? Read More »

Korrektorképzés…?

Egyre többen fordulnak hozzám azzal a kérdéssel, hogy milyen képzést tudnék nekik ajánlani, ha korrektorként szeretnének elhelyezkedni vagy vállalkozni, tehát létezik-e jelenleg a korrektorképzés. Ilyenkor eléggé kínos helyzetben vagyok, mert amióta néhány éve megszűntek az OKJ-s tanfolyamok, a helyüket nem minden szakma esetében vette át hivatalos nappali vagy esti iskolai képzés. Habár őszintén szólva, a …

Korrektorképzés…? Read More »

Ha mindenki abban segítene, amiben a legjobb, szebb világunk lenne

A minap egyik ügyfelemmel egy kávézóban beszélgettünk. Megkérdezte, mióta végzem ezt a tevékenységet, és egyáltalán hogy jött nálam ez az egész. Elmeséltem neki, hogy „hivatalosan” körülbelül 5 éve indítottam el a vállalkozásomat, azóta fókuszálok kifejezetten arra, hogy segítsek mások írásaiból kihozni a maximumot, és azt is elmondtam neki, hogy „nem hivatalosan” viszont már azóta ezzel …

Ha mindenki abban segítene, amiben a legjobb, szebb világunk lenne Read More »

Érdekes kérdések a korrektor munkájáról – Interjú a KulturCaféval

Szeretem, amikor egy interjúban érdekes, „sablonmentes” kérdéseket tesznek fel nekem a korrektori munkámmal, a lektorálás részleteivel kapcsolatban. Elég szerencsés módon épp egy ilyen interjúban lehetett részem a KulturCafe kulturális online magazinnál, ma reggel meg is jelent a friss interjú. Köszönöm szépen a meghívást! 🙂 Ha kíváncsi vagy rá, az interjút itt találod: https://www.kulturcafe.hu/interju/dobos-bernadett-vilageletemben-tudomanyos-fantasztikus-irodalom-ragadott-leginkabb-magaval #korrektor #lektor …

Érdekes kérdések a korrektor munkájáról – Interjú a KulturCaféval Read More »

TÉNYEK, TÉVHITEK – Szükséges-e, hogy az anyanyelvi lektor az általa lektorált anyagok szakterületét behatóan ismerje?

Sokszor teszik fel nekem a kérdést, mielőtt valamilyen komolyabb szakmai szöveg nyelvi lektorálására kérnek fel, hogy van-e az adott szakterülettel kapcsolatos szakmai tudásom, ismeretem.Ilyenkor mindig elmondom, hogy ennek a szakmának számomra éppen az a szépsége, hogy általa rengeteg olyan területre pillanthatok be, amit egyébként lehet, hogy sohasem érintenék, vagy az időszűke miatt, vagy azért, mert …

TÉNYEK, TÉVHITEK – Szükséges-e, hogy az anyanyelvi lektor az általa lektorált anyagok szakterületét behatóan ismerje? Read More »